Aile, Dunya, Egitim, Emzirme-Sut Meseleleri

Kolay olacak demiyorum, uğraştığına değecek diyorum*

Clipboard01Bu fotoğrafta öyle çok şey var ki: Bebek hemşiresine çaresiz bakışımdan, gözlerimin altındaki morluklardan anlarsınız. Yoğun bakımdan yeni çıkmış, çok çok çok üzerine titrenmesi gereken 1680 gramlık bir bebek, başına neler geldiğini anlayamamış, yorgun, ağrılı, karmakarışık bir yeni anne, sorular, endişeler, korkular, umutsuzluk…

Burada önemsenmesi gereken şey ise o biberonun içinde: Anne sütü. Ben deliler gibi okuyan, araştıran, hamileliğinin her aşamasında bebeğini gerektiği şekilde büyütmeye çalışan bir anne adayı olarak, itiraf etmeliyim ki doğum yapar yapmaz oğlumun yenidoğan yoğun bakım servisine alınmasının ardından, hemşire odama süt pompasıyla girdiğinde aval aval bakmıştım. Bebeğim yanımda değildi, belki uzun süre olmayacaktı, bu pompa da neyin nesi diye şaşırmıştım. Eğer bebek hemşireleri beni teşvik etmeseydi, o anda kesinlikle ne süt sağmak, ne sterilizasyon kuralları, ne de kolostrum aklıma gelir, arkasından yaşadığımız üzüntüler, sıkıntılarla da sütüm büyük olasılıkla kesilir giderdi.

Emzirmenin tanrısallaştırılmasına karşıyım. Emzirerek kimse kimseden daha iyi anne olmuyor. “Çocuğu için en iyisini annesi bilir” saptamasına ise çevremde gördüğüm pek çok olaya/kişiye bakarak, sadece gülüyorum. Ancak doğru yönlendirme çok önemli. Bu yönlendirme, bize üç ay sağarak, üç ay sonrasında da benim inadım ve kararlılığımla emzirerek devam eden bir süreci armağan etti.

(Bu arada bazı paylaşımlarda gördüm ki, hafta, Dünya Emzirme Haftası olarak duyurulmuş. Dünya Emzirme Haftası, 1-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleştiriliyor (Bu da benim ahkamım olsun ;)) World Health Organization (WHO) ve UNICEF web sayfalarından detaylarını takip edebilirsiniz.

Emzirmek herkes için aynı ölçüde keyifli olmayabilir ama anne sütünün eşsiz bir hazine olduğunu hepimiz biliyoruz.(Bunu işverenler de bilirse,bence çalışan anneler açısından çok faydalı olur :)) Süt üretimi için, emzirme çaylarını, besin desteklerini falan boşverin,güzel beslenin,bol bol su için, miktara odaklanmayın, moralinizi yüksek tutmaya çalışın, etraftaki ahkam kesicilere de “he he” deyin yeter.Bebekler endişelerimizle değil,huzurla büyüsün.

#TurkiyeEmzirmeHaftası#EmzirmeHaftasi #lllturkiye#lllinternational

* I’m not going to tell you it’s easy, I’m telling you it’s going be worth it. (Art Williams)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s