Aile, Dunya, Gelisim falan, Uncategorized

Dünya’nın en yalnız çocuğu

Yaklaşık üç haftadır, Rüzgar’la, uzun zamandır yaşamadığımız bir gelişim dönemecinin üstesinden gelmeye çabalıyoruz.

Rüzgar bu yıl dokuz yaşına bastı. İnsanın eli-ayağı nasıl bağlanıyor, bazen nasıl da biçare kalıyor çocuğu söz konusu olduğunda, unutmuşum… Gece kabuslarını, her an diken üzerinde oturmayı, üç saat uykuyla işe gitmeyi, sürekli kafanı kurcalayan “Ne yapsam, şu yöntemi mi uygulasam, üzerine mi gitsem, kendi haline mi bıraksam?” sorularını unutmuşum.

Hani sizin derdiniz dünyanın en ağır yüküymüş gibi hissedersiniz ya; işte böyle düşünüp çözüm aramak için internette dolaşırken tanıştım David ile. Hiç yaşayamadığı kısacık hayatı, çaresizliği, yalnızlığı vurdu yüzüme yüzüme… 

Clipboard01

David Vetter, Teksas’ta yaşayan Vetter ailesinin 3. çocuğu. Ailenin 1963’te dünyaya gelen ilk çocukları, SCID (Severe Combined Immunodeficiency) hastalığı nedeniyle sadece yedi ay yaşayabilmiş. Ağır kombine immün yetmezlik olarak adlandırılan bu gen rahatsızlığına sahip çocuklar, bağışıklık sistemleri gelişmediği için dış dünyadan gelecek en ufak bir enfeksiyona karşı koyamıyor ve o zamanlar henüz tedavisi bulunamadığından, en fazla iki yıl içinde hayatlarını kaybediyorlar.

Gen yoluyla geçiş yaşandığından, Vetter ailesine, dünyaya gelecek erkek çocuklarında yine SCID görülme olasılığının %50 olduğu iletiliyor. İlk çocuğun ardından, sağlıklı bir kız bebek olarak Katherine dünyaya geliyor. Ancak doktorlar aileyi sürekli yeniden çocuk sahibi olmaları konusunda yüreklendiriyorlar. Açık açık dile getirilmese de amaç, bir erkek çocuğunun dünyaya gelmesi ve bu çocuk üzerinden yapılacak çalışmalarla hastalığa tedavi alternatiflerinin araştırılabilmesi.

Aile, uzun süre kararsız kaldıktan sonra, 21 Eylül 1971 yılında, bir bebek daha dünyaya getiriyorlar.

Bebeğin adı David…

David tam da “beklenildiği gibi” SCID hastası.

david 1

Uzmanlar, David için, onu dış dünyadan koruyacak bir balon tasarlıyorlar. Bu yüzden ona “Bubble Boy” (Balon Çocuk) lakabı takılıyor. David,dünyaya geldiği günden itibaren bu sterilize balonun içinde yaşamaya başlıyor. Balona oyuncaklar, televizyon, kitaplar sterilize edilerek konuluyor. Altı yaşındayken NASA David’e özel bir kıyafet tasarlıyor. David, hayatında ilk kez bahçeye çıkıyor, oyun oynuyor, koşuyor… İlk kez annesi onu kucağına alıyor. David, bu kıyafeti giymek için yirmi dört farklı giyme ve yirmi sekiz çıkartma prosedürü geçiriyor.

david 2

Yıllar geçiyor, David kendi seçimi olmayan bu esaretin on ikinci yılına giriyor, ancak doktorlar hala bir tedavi yöntemi bulamıyorlar. Bir gün David’e kızkardeşi Katherine’den ilik nakli yapılmasına karar veriliyor. Operasyon başarılı geçmesine karşın, David nakilin iki gün sonrasında hayatında ilk kez hastalanıyor. Tedavi edilebilmesi için, yaşadığı balonun dışına çıkması gerekiyor. Ancak dışarıda ne yazık ki sadece bir hafta yaşayabiliyor. Minik bedenine yapılan otopside, ölüm sebebi, kızkardeşinin kemik iliğinden yapılan nakilde, nakil öncesi yapılan görüntülemelerde saptanamayan Epstein–Barr virüsü olarak saptanıyor.

Clipboard12

Clipboard13

Bugün, David’in kan hücreleri ile geliştirilen bir tedavi sayesinde SCID hastalığı taşıyan çocukların büyük bir kısmı, iyileşebiliyor. Ama David’in hayatı, belki de Dünya’nın en yalnız çocuğu olarak, sadece 12 yaşında son buluyor…
VETTER David

 

Oysa ki bilgisayarın başına oturduğumda ben, kendimi güçsüz ve yorgun bir anne sanıyordum…

 

Kaynaklar:

CNNTURK 

Wikipedia

“Dünya’nın en yalnız çocuğu” için 12 yorum

  1. Tüylerim diken diken oldu çok bunaldığımız anlarda en büyük şükür sebebimiz gerçekten sağlık olmalı gerisi çözülmeyecek şeyler değil.

  2. Benim de bugün yolum hastaneye düştü, çok ağlayan bir çocuk vardı orada, gözyaşları içime aktı sanki.. Ne zor hikayeler, ne zor hayatlar var.. Her zaman çok şükür…

  3. Onkoloji bölümünde aylarca hasta yakını olarak kaldığım zamanlarda, küçücük çocukların en büyük hayali parka gidebilmekti…bizim için çok kolay olan bir şey başkaları için nasılda zorlaşabiliyordu…teşekkürler emeğin için…

  4. Dünya hep bizim etrafımızda dönüyormuş gibi. Oysa 12 yaşında sırf deneyler için dünyaya gelmiş ve dünyaya hiç dokunmamış bir çocuğu ilk defa okuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s