Dunya

Non-Iatrophobia*

 

Sabahın köründe uyanılmış. Rüzgar Bey, doğrudan direktiflere başlamış:

Onu giymem…kırmızı eşofmanı istemem…pijamayı çıkarmam…dişimi fırçalamam…saçımı taramam…perdeyi açma daha uyurum…Sally nerde? Sally olmadan kalkmam…emzikleri alma…mavi emziği rafa koy, sarıyı istemem, yeşili isterim..çorap giymem, hava sıcak…kahvaltı etmem…kahvaltı ederim ama balını çok koy, tatlı olsun…vazgeçtim, kahvaltıda Kinder yicem, dolabı aççç, biliyorum orda Kinder varrrr! 

Fazlası yok, eksiği var tüm bu aşamalar geçildikten, anne cinnet geçirmeden, sağ salim, sokak kapısına ulaşma şerefine nail olunduktan sonra bizimkinin aklına yeni bir şey geliverir:

Rüzgar: Anne, bu gün beni okula geç götür.

Görkem: Olmaz tatlım.

Rüzgar: Nedeeennn?

Görkem: Çünkü benim işim var, anneanneyi doktora götürmem gerekiyor. Kontrolü var.

(Bu bir bahane değildir, gerçekten sabah erkenden anneannenin randevusu vardır. Zaten ailede kesinlikle doktor, aşı, hastane gibi olaylar öcü/ceza olarak kullanılmaz, gayet doğal bir şey olarak kabul edilir, ailedeki hastalıklardan, ameliyatlardan açıkça, gizlemeden konuşulur, aşı olunacağı gün, doktor sırası beklerken o gün iğne olunacağı mutlaka Rüzgar’a haber verilir.) 

Rüzgar: Ben de gelicem.

Görkem: İyi de bebeğim, doktora gidecek olan anneanne. Ben de ona yardım edeceğim. Senin gelmene gerek yok ki.

Rüzgar: Gerek var anne. Benim de Buket‘e (kendi doktoru) gitmem lazım.

Yahu insanda azıcık doktor korkusu, çekinmesi olur. Maşallah çok güzel bir şey ama bu kadarı da abartı değil mi ?

*Iatrophobia: Doktor, hastane korkusu

“Non-Iatrophobia*” için bir yorum

  1. EMİR DE OKTAY DEDESİ NE (doktorumuz) BAYILIYOR.MUAYENE SIRASINDA SIRT ÜSTÜ YATIP BİR DE ELLERİNİ ENSESİNE KOYUP, PLAJDA GÜNEŞLENİYOR EDASIYLA DOKTORUNU TAKİP EDİYOR. BİZ DE ONDAN BU TARZ ŞEYLERİ KESİNLİKLE SAKLAMIYORUZ.NE DOKTORU NE HASTALIKLARI NE DE AŞI LARINI ÖCÜ GİBİ GÖSTERMİYORUZ. HİÇBİR ZAMAN ”ÖCÜ GELİCEK, BAK DOKTOR İĞNE YAPAR ŞİMDİ YARAMAZLIK YAPARSAN,”GİBİ GEREKSİZ CÜMLELERİ ASLA KURMUORUZ, KURANIDA MUTLAKA UYARIYORUZ.İŞTE BU YÜZDEN SANIRIM, ÇOCUKLARIMIZ BU TARZ KORKULARI YOK DENECEK KADAR AZA İNİYOR.OYSA BİZ BÖYLE Mİ BÜYÜDÜK.NE ZAMAN YARAMAZLIK YAPSAM ”HIMMM BAK ŞİMDİ İĞNECİ TEYZEYİ ÇAĞIRICAM” DENİRDİ….HOŞ BU CÜMLE BENİ PEK KORKUTMAYA YETMEZDİ AMA:::)))))))(BİRAZ ERKEK AYŞEY DİM DE ÇOCUKLUĞUMDA:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s