Dunya

Bloglar ve kelebekler…

Bir sistem düşünün ki;

• İnsanlar, geçerli bir kanıt sunulmadan, mahkemeye çıkarılmadan, aylarca yıllarca hapis yatıyor.

• Diğer yandan, suçu şahitlerle, kanıtlarla sabit görülmüş adamlar, duruşmaya çıkma süresi yasal anlamda dolduğu için, güle oynaya salıveriliyor.

• Daha 13 yaşındayken öküz gibi 26 herife satılan bir “çocuk” davasında, “isteseydi karşı koyabilirdi” gerekçesi ile tecavüzcülere iyi hal indirimi veriliyor.

• Marina manzarasına karşı akşam keyfi yapmak isteyen iki gence, alkol muayenesi yapılıyor. Araba kullanmadıkları halde, alkolmetre araba kullanmak için olan yasal sınırın bile altını gösterdiği halde, Kabahatler Kanunu’nun 35 maddesi, “bu maddeden idari ceza verebilmeniz için, kişinin sadece sarhoş olması yetmez; çevreye karşı da mütecaviz davranışlar sergilemesi ve bu surette rahatsız etmesi gerekir. Yani bu madde alkol nedeniyle kontrolünü kaybetmiş kişilere karşı uygulanabilecek idari ceza türüdür. Polis, trafik kontrolü dışında kendisi alkol muayenesi yapamaz, sokaktaki vatandaş hakkında alkollüdür tutanağı düzenleyemez. Bu doktorun işidir. İkincisi ise ortada kabahat teşkil edecek bir davranış olmadığı halde, kabahat varmış gibi işlem yapmak ve tutanak düzenlemek, sahte resmi evrak düzenleme suçunu oluşturur.” demesine karşın, gençler tutuklanıyor, para cezası veriliyor.

• Aile içi şiddet tehdidiyle devletten koruma isteyen kadınlar, “onlarınkinden çok daha acil ve önemli” kişilerin işleri yüzünden dilekçeleri tozlu raflarda beklediğinden, zamanında müdahale edilemediğinden, yine aynı kurumlarca adeta ölümün kucağına bırakılıyor.

• Şimdi de yeni bir haber geliyor: “5846’nci no’lu kanunun esnekliğinden mütevellit, 1 Mart 2011 günü, Google’a ait olan ücretsiz blog servisi Blogspot, Digiturk grubunun açmış olduğu dava sebebiyle erişime kapatılmıştır. Süper Toto Süper Lig’in yayın haklarının sahibi olan Digiturk bu davada, korsan olarak LigTV yayını yapan kişilere karşı kendi haklarını savunmak amacıyla hukuki süreç başlatmıştır. Ancak ilgili kanun gereği yasaklamaların, sitelerin adresleri ve alt-domainleri üzerinden değil; IP adresleri üzerinden yapılması sebebiyle Blogspot’a ait birçok ilişkili IP aralığı erişime kapatılmıştır. Böylelikle de binlerce blogger’ın kişisel sitesi sansür kurbanı olmuştur” Kaynak:  http://blogumadokunma.tumblr.com/post/3590599405/bildiri

Şimdi haklı olarak sorabilirsiniz: Bu tecavüzlerin, esaretin, ölümlerin ardından, Blogspot kapatılmış, çok mu önemli? Ben de şöyle cevap veririm: Kelebek etkisini duymuş muydunuz? Kelebek Etkisi; Bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişikliklerin, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabileceği tezine verilen isim.

Çok yazık!

Söylenecek fazla bir şey yok…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s