Dunya, Egitim

Bir sakıza bir nesil, nasıl feda edilir?

Bakan Günay, devlete yük getiren devlet tiyatrolarının kaldırılabileceğini söyledi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, devlet tiyatrolarının kaldırılıp devletin sanata doğrudan destek verebileceğini söyledi. Sümeyye Erdoğan’ın sakızıyla başlayan tartışmalarla ilgili soruya Günay, “sanatıyla değil de sahnede seyirciyle ilgilenen sanatçının anlayışında bir sorun vardır” sözleriyle cevap verdi.

Söz Sende programında Balçiçek İlter’in sorularını yanıtlayan Günay, “Devlet tiyatrolarının sanatı topluma sevdirmek, seyirciyle iyi ilişkiler kurmak gibi sorumluluklarının da olduğunu” söyledi. Günay şunları kaydetti:
“Diyelim özel tiyartorada argo kelimeler vardır ama devletin tiyatrosu daha iyi örnekler oluşturmak zorundadır. Seyirciyle daha iyi ilişkiler kurmak zorundadıır. Devlet tiyatrolarının geçmişten bu yana bir tarzı vardır. İlerde gelecek soru şudur: Devlet hala bu kurumu taşımak zorunda mıdır? Bugünkü Türkiye’de devletin kadrolu sanatçısı olması gerekir mi? Bunu bütünüyle özel kurumlara terk etsek harcadığımız cari gideri doğrudan sivil toplumun bu organizayonlarına mı versek? Sanatın yoğunluğu bu şekilde artar. Özel tiyatrolara yardım veriyoruz. Cari giderlerden kurtulsak sivil toplumun faaliyetlerine destek versek daha faydalı olur. Yılda 100 milyon TL cari masraflar var oysa 50 milyon TL’yi özel tiyatrolara dağıtsak her yer tiyatro sahnesi olur. Devletin sanata asıl desteği böyle olur.”
“Devlet Sanatçısı” kavramını da eleştiren Günay, “Devlet sanatçısı Sovyetler’den gelmiştir. Sanatçının ne sanatçısı olduğuna halk karar verir. Bu eski yapıları gözden geçirmemiz gerekiyor. Acaba devlet tiyatrosu mu yoksa doğrudan doğruya devletin sanatı desteklemesi mi? Önümüzdeki dönem bu gündemimizde olacak.” dedi.
SÜMEYYE ERDOĞAN
Günay, Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın tiyatro salonunu terk etmesiyle sonuçlanan olayla ilgili olarak da “İzleyicinin yaptığı saygısızlık olsa çıkar somut bir şekilde söyler. İzleyicinin saygısızlığı; sahneye müdaheledir, yanındakiyle konuşmaktır. Ama insan ağzında boğaz pastili veya ciklet taşıyabilir. Patlatmadıktan sonra buna kim niye karışabilir. Kaldı ki biz niye sahneyi aydınlatıyoruz da seyirciyi karartıyoruz. Sen seyirciye bakmayacaksın oyununu oynayacaksın. Seyirciyle oynamaya kalkıyorsan sanatı anlamak konusunda bir sorunun vardır. Bunlar ilgili konmisyon tarafından da soruşturuluyor. Söz konusu sanatçıyı sadece ben değil, sanıyorum arkadaşları ve yöneticileri de uyardılar” şeklinde konuştu.
İZMİR’DEN ADAYLIĞI
12 Haziran’daki genel seçimler için İzmir’den aday gösterilen Günay, “Heyecan verici bir adaylık olacak. Turizm açısından İzmir’in özellikleri var, hak ettği yerde değil. Muğla, Bodrum, Antalya’nın çok altında kaldı. Tarihi, bitki örtüsü, insanıyla müthiş bir potansiyeli var ama bakir.” dedi.
Günay, “AK Parti çıtayı çok yukarı koyuyor. O yüzden yüzde 30 oy beğenilmiyor İzmir’de. Aslında İzmir’den önemli oranlar yakalıyoruz. AK Parti’nin çıtası yüzde 40-50 olduğu için az bulunuyor İzmir’deki oy” şeklinde konuştu.
YÜZDE 10 BARAJININ ÖRNEĞİ YOK
Günay, yüzde 10 seçim barajıyla ilgili eleştirilere de “Bugün baraj sorununu gündeme getirenler geçmişte iktidardı. Şimdi baraj tehlikeye girince gündeme getiriyorlar” şeklinde yanıt verdi ve ekledi: “Türkiye’de baraj yüksek, Avrupa’da bunun örneği yok. Birkaç milyon insanın temsilsiz kalması sorundur.”

Kaynak : http://www.internethaber.com/bakan-gunaydan-soke-edecek-oneri-340687h.htm#ixzz1JUP5Wur2

Devletimizin “Devlet Sanatçısı” ile “Devlet Tiyatrosu Sanatçısı” kavramlarının ayırımını bilmeyen bir Kültür Bakanı var. İzmir’den adaylığı hayırlı uğurlu olsun (?!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s